Diar
Primát první dětský diaprojektor přístroj Diar drží pouze v oblasti bakelitových promítaček. Byl určen hlavně k promítání diapásů (celuloidový pásek s 10 obrázky) a diapozitivů (vysouváním plastového držáku). Ale je použitelný i pro promítání diafilmy – v poslední verzi díky speciálnímu rámečku dokonce na výšku.
Její výroba spadá do 60. let – cena 86 Kčs . Originálních obalů jsou 3 provedení:
hrubovláknitá kartonová krabice s potiskem obrázku dítěte na loďce – krabice se standardním otvíráním – půlené otvírání přelepeno červenou pečetí.
krabice s krásným potiskem motivu utíkajícího kocoura a kosa (víko), boční strany pak doplňuje motiv dětských her v přírodě
nejvíce strohý je pak modrý motiv – systém dvou do sebe zasunových krabic.
Na boční straně najdete vždy návod se schématem přístroje a použitím.
Materiálem výlisků je tmavohnědý nebo také černý bakelit. Často se na přístrojích vlivem pádu či nešetrného zacházení objevujují ulomené části a praskliny. Charakteristické je křížové žebrování a protáhlý šoubovací objektiv (ohnisková vzdálenost) F = 8. Zaostřování se provádí otáčením bílého konce objektivu – ten je složen ze závitu a z vroubkované krytky, která drží samotnou čočku. Velikost projekční plochy redukuje černý papír, z průměru 5cm na průsvit 2,5cm. Na zadní straně najdete nápis DIAR (u některých typů zvýrazněný bílou barvou). Dále také nápisy ZÁK.CHRÁNĚNO a MADE IN CZECHOSLOVAKIA. Výrobu projektoru garantovala Moravská ústředna, družstvo umělecké výroby.
U projektorů v modrých obalech se dochovali také náhradní 40w žárovky vložené do vlnité lepenky přebalené papírem. Také doplňující letáček ve znění: Promítací přístroj „Diar“ má nově upraven přední díl. Přiložený rámeček se zasune shora do přední části a je tak připraven k promítání sovětského filmu, který se shora dolů protahuje.
K výměně žarovky je třeba zadní kryt odklopit – západka. Časté odklápění však způsobuje opotřebení a špatně drží. V útrobách přístroje najdete 25 – 40W žárovku. Závit žárovky typu E14 (nazýván Mignon) je šroubem přichycen ke spodní mřížce – tím je možné regulovat její vzdálenost od optiky.
Chlazení je pasivní otvory v horní a spodní mřížce (vylisováno logo MÚ). Horní mřížku od žárovky odděluje destička.
Pod předním panelem, který lze jednoduše odšroubovat dvěma šroubky, jsou uloženy a zalepené-zajištěné drátovou pružinou dvojce čoček. Jejich odsazení mezi sebou zajistěno vloženým kusek silněší lepenky. Přívodní kabel je opletený textilem, zvláště elegantní je samotná koncovka s průběžnou drážkou pro oboustranné použití zemnícího kolíku.
Diapás či film je protahován tělem promítačky – je třeba dobré nasazené. Film nemusí mít zaváděcí pásky. V případě promítání diapozitivů 5x5cm se rámeček odejmul a diapozitivy se zasunovali zezhora a ručně se odebírali – výřez pro prst. Pokud přístroj umožnoval promítání na vyšku-viz letáček, bylo nutno vložit speciální rámeček. Takový přístroj poznáte podle změny přední časti – pod objektivem je omístěn otvor kde díky profilu rámečku film z promítačky vychází. Rámečky díky dvěma vodícím drážkám nelze nasadit opačně.
Rozměry (cm):
celková délka: 24
šířka: 10
výška: 14
délka těla: 17,5
průměr čoček: 5
Krabice:
délka: 25,5
šířka: 12
výška: 14
Návod (pro zvětšení klikněte):
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.